ПОЛОЖЕННЯ про Міжнародний проект-конкурс "Тарас Шевченко єднає народи"

А спершу до Вашої уваги  відеоряд із ІІІ заключного етапу Міжнародного проекту-конкурсу "Тарас Шевчено єднає народи" - 2017

ПОЛОЖЕННЯ про Міжнародний проект-конкурс "Тарас Шевченко єднає народи"


Міжнародний проект-конкурс «Тарас Шевченко єднає народи» (далі – Проект) започатковано Послом Миру, Президентом Міжнародної ліги «Матері і сестри – молоді України», Народною артисткою України Галиною Гілярівною Яблонською. Проводиться щорічно: березень-травень у форматі «Україна-Світ» за сприяння Міністерства культури України, Київського Національного університету імені Тараса Шевченка, Національної Ради жінок України, Українського фонду культури, Шевченківського Національного заповідника в м. Каневі, Національного музею Тараса Шевченка, Товариства «Знання» України.


Основний задум створення Міжнародного Проекту

Ідея виходу Пророка української нації на світовий рівень є близькою не лише українцям, а й іншим народам. Тематика і глибина його творів викликає відгук у душах людей різних національностей. Недаремно твори Шевченка перекладені майже 300 мовами світу, йому зведено близько 1400 пам’ятників у різних країнах світу.


Мета Проекту

Сприяти входженню України у світовий інформаційний простір завдяки реалізації Проекту як вияву культурної дипломатії.


Завдання Проекту

Оргкомітет Проекту спрямовує діяльність на реалізацію таких завдань:

• привернути увагу міжнародної спільноти до України, утвердження її та збереження власної незалежності;

• популяризувати творчість генія світового рівня, поводиря української нації Тараса Григоровича Шевченка;

• заохотити до обміну досвідом і взаємного духовно-естетичного збагачення виконавців творів Шевченка;

• зміцнити культурологічні зв’язки;

• поглибити взаєморозуміння між громадянами України та представниками міжнародної спільноти, звернувшись до загальнолюдських цінностей, що є близькими духові Шевченка: доброчесності, милосердя, моральності;

• виявити і розкрити мистецькі таланти шанувальників Шевченка у різних країнах світу.


Здобутки проекту

Проект як вияв стратегії культурної дипломатії ствердив доцільність тим, що лише за 2 роки існування об’єднав близько 350 учасників з 40 країн світу, полум’яне слово Шевченка пролунало 44 мовами.


Акцент на мовне різноманіття. Діалог культур

До участі в конкурсі запрошуються представники різних національностей, що населяють певну країну. Виступи проходять державною мовою країни-учасниці або мовою інших етнічних громад, які проживають у тій чи іншій країні. Вітаються також виступи представників української діаспори українською мовою. Віковий ценз відсутній.


Номінації Проекту

Виступи учасників Проекту оцінюються журі за наступними напрямами:

1. Номінація «Наживо» (А). Читана мовами світу, співана, інсценізована (театралізована за уривками творів) Шевченкова поезія. Перевага надається двом останнім напрямам. Додатково у форматі «Діалог культур» вітається прочитання одного з творів свого національного світоча, близького за духом Шевченкові (мовою оригіналу або українською).

2. Номінація «Відеоформат» (В). Відеозаписи читаної мовами світу, співаної та інсценізованої (театралізованої за уривками творів) Шевченкової поезії та, за бажанням, у форматі «Діалог культур» – твору свого національного світоча, близького за духом Шевченкові (мовою оригіналу або українською). Вимоги аналогічні до номінації «Наживо».

3. Номінація «Мій Шевченко» (С). Малюнки, фотороботи, вишивки, композиції, авторські літературні та музичні твори, театралізовані постановки, що близькі за змістом до Шевченкової тематики.

4. Номінація «Поза часом» (D). Відзнака визначних шевченківських акцій, підготовка до втілення в життя яких потребує ґрунтовної довготривалої підготовки (номінанти на ГРАН-ПРІ визначаються протягом року).

5. Номінація «Пам’ять» (E). Відзнака особистостей, які вже відійшлиу вічність, проте залишили нащадкам творчі надбання, натхненні генієм Тараса Шевченка (номінанти на ГРАН-ПРІ відзначаються протягом року).


Корисні посилання

(якщо за покликанням зайти неможливо, скопіюйте, будь ласка, посилання і вставте у рядок інтернет-браузера)

1. Офіційна сторінка Проекту в Facebook:

www.facebook.com/ShevchenkoUnitesPeoples

2. Офіційний канал Проекту на Youtube

https://www.youtube.com/channel/UCQm_wMH3Ob49Be5_jPr28VA

3. Ресурси, які містять переклади творів Шевченка мовами світу і відомості про них:

4. Попередня реєстрація МОК:

https://goo.gl/forms/hHofALyvuqy4QMIx2

5. Попередня реєстрація учасників:

https://goo.gl/forms/fHRcyBZ20V98rEz23

6. Фотозвіти минулих років:


Умови та порядок проведення конкурсу в рамках Проекту

  • Підготовчий етап для більш конструктивної роботи передбачає створення ініціативними групами у різних країнах світу та областях України місцевих організаційних комітетів (далі – МОК), які забезпечуватимуть координацію проведення І та ІІ етапів Проекту на місцях.
  • Перший етап, що приурочений до річниці з дня народження Тараса Шевченка, проводиться щоберезня ініціативними групами МОК у різних країнах світу, бажано біля пам’ятників, погрудь або портретів Тараса Шевченка, і передбачає проведення мистецьких виступів або флеш-мобів.
  • Другий відбірковий етап (щоквітня), який приурочений до річниці викупу Тараса Шевченка з кріпацтва, передбачає проведення МОК відбіркового конкурсу на визначення переможців ІІ етапу – представників певної країни, що представлятимуть свої країни у третьому етапі.
  • Третій (заключний) етап, що приурочений до повернення Тараса Шевченка в Українську землю, проводиться щороку орієнтовно з 21 по 25 травня в Україні на базі Київського Національного Університету імені Тараса Шевченка. Супутні мистецькі та пам’ятні заходи відбуватимуться біля підніж пам’ятників Тарасу Шевченку в м. Києві, у Меморіальному комплексі «Тарасова гора» (м. Канів) та на окремих культурних майданчиках столиці України.

Порядок взаємодії учасників із Центральним оргкомітетом Проекту (м. Київ, Україна)

  • Щорічно перед початком І етапу Центральний оргкомітет Проекту в Україні (далі – ЦОУ) надсилає у посольства України в іноземних державах, посольства іноземних держав в Україні, діаспорні громади, а також інші культурні, наукові, громадські об’єднання, інституції та етнічні спільноти звернення щодо сприяння в організації та проведенні Проекту, а також щодо створення у країнах світу відповідних ініціативних організаційних груп МОК.

  • Проведення І та ІІ етапів Проекту в Україні визначається окремою процедурою, викладеною в додатку до цього Положення (надсилається після реєстрації).

Переможці всеукраїнських та міжнародних конкурсів імені Тараса Шевченка проходять до ІІІ етапу Проекту автоматично.


Реєстрація учасників

Необхідною умовою до участі у Проекті є Заявка, оформлена у відповідності до встановлених вимог.

Попередня реєстрація учасників здійснюється з 12.01.2018 до 12.04.2018 за допомогою первинної форми опитування (див. № 5 розділу «Корисні посилання»).

Після проходження попередньої реєстрації залежно від обраного творчого напряму на електронну адресу учасника надсилаються Форма заявки на участь у визначеній номінації/підномінації та Рекомендації.

Увага! Подальша взаємодія з ЦОУ відповідно до номінацій здійснюється за допомогою спеціальних електронних адрес.


Терміни подання заявок на участь у І та ІІ етапах встановлюються окремо ЦОУ та/або МОК, орієнтовно – за 10 днів до проведення Етапу. Заявки на участь у III (заключному) етапі приймаються не пізніше 12 травня п.р.


Журі Проекту

До складу компетентного журі відповідно до номінацій входять визначні діячі культури: мистецтво-, літературо- та театрознавці, актори, художники, письменники, перекладачі, журналісти, дослідники, культурні, громадські діячі України.

Головні критерії оцінювання робіт: глибина сприйняття Шевченкового Слова та втілення духу його творів.


Результати Проекту

Імена переможців Проекту у номінаціях «Наживо», «Відеоформат», «Мій Шевченко» (визначаються за результатами заключного ІІІ етапу проекту-конкурсу), переможці у номінації «Поза часом» та «Пам’ять» (визначаються протягом року), детальні фото- та відеозвіти про учасників конкурсу оприлюднюються на офіційній сторінці Проекту у Facebook, офіційному веб-сайті Проекту, офіційному каналі Проекту на Youtube, веб-ресурсах медіа-партнерів, у періодичних та інших друкованих виданнях України.

Відзнаки Проекту

Умовами конкурсу в зазначених номінаціях передбачено такі нагородні відзнаки: Диплом «ГРАН-ПРІ» (золота медаль), Диплом І ступеня (срібна медаль), Диплом «МИСТЕЦЬКА НАДІЯ» (бронзова медаль) та

Дипломи ІІ - ІІІ ступенів, а також Грамоти за участь – кожному учаснику Проекту.

Вручення нагородних відзнак

Особисто. Грамоти вручаються всім учасникам номінацій «Наживо» та «Мій Шевченко», які прийшли на конкурсну програму особисто, одразу після виступу; дипломи переможців – під час урочистого концерту-закриття ІІІ етапу проекту-конкурсу, а також протягом наступних пам’ятних і мистецьких заходів (за окремим графіком).

Дистанційно. Завдяки контактним особам, координати яких зазначені у заявках, дипломатичною поштою або за допомогою традиційних засобів поштового зв’язку. Перед відправленням нагородних відзнак у країни світу вони попередньо скануються, а їхні фотокопії надсилаються на електронні адреси учасників, які зазначені у заявках.

Важливо!

З метою забезпечення оперативної підготовки ЦОУ звітних матеріалів учасники (куратори учасників) протягом двох діб після проведення чергового (I, II або III) етапу Проекту надсилають на електронну адресу ЦОУ: yablonska.int@gmail.com фото або відеозаписи, зроблені власноруч (за наявності означених, зроблених якісно). У темі листа обов’язково мають бути зазначені теги «ФОТО» або «ВІДЕО». Якщо цифрові дані мають значний обсяг, то вони передаються за допомогою файлообмінників http://dropmefiles.com/, https://fex.net/ тощо.

За матеріалами Проекту заплановано створення фільму «Тарас Шевченко єднає народи», а за умови високої якості та достатнього обсягу поданих на конкурс робіт у номінації «Мій Шевченко» передбачено видання їх окремою збіркою.

Фінансування Проекту

Фінансування Проекту здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, коштів благодійників і Фондів країн, що направляють учасників на конкурс, та інших джерел фінансування, що не заборонені чинним законодавством.

Організації-партнери:

Київська міська держадміністрація; Черкаське земляцтво «Шевченків край»; Музей української діаспори (м. Київ); Громадська організація «Українська ініціатива»; видавництво «Самміт-книга»; Видавничий дім «Справи сімейні» (журнал «Справи сімейні»); Бібліотека з питань мистецтв ім. М. Бажана м. Києва; Федерація жінок «За мир у всьому світі».